Branovská vrata - ornitologický výzkumný víkend 2011

26.04.2011 20:39

            O víkendu 16.-17.4. jsme se jako každoročně sešli na hájence Branovská vrata. Zde jsme se rozdělili na pět skupin po čtyřech účastnících, abychom mohli zmonitorovat větší část území. I počasí nám přálo, celý víkend svítilo slunce a byly krásné výhledy do okolí. Na skalách žlutě zářila tařice skalní a v krajině začínaly kvést různé druhy peckovin.

            Hned nad hájovnou nás přivítalo prase divoké, které proběhlo v houštině kousek před námi. Klid v lese nám bohužel narušovali traktoristé svážející dřevo.

            Celodenní pozorování jsme zakončili výbornou večeří v restauraci U Sýkorů na Křivoklátě, kde si mnozí z nás přidali i nášup. Dobře posilněni jsme odjeli na pozorování nočních druhů do bližšího i vzdálenějšího okolí Emilovny, kde jsme viděli puštíky a sluku lesní. Druhý den dopoledne se nám v neobvyklou dobu ozval i výr velký.

            Během našeho víkendového pozorování jsme zaznamenali celkem 51 druhů, z toho bylo 6 druhů šplhavců. Překvapil nás velký počet strakapoudů prostředních (celkem 21 ex). Dále jsme viděli žluny zelené (7 ex), žluny šedé (7 ex), datla černého (10 ex) a jednoho strakapouda malého. Strakapoudy velké jsme nepočítali. Z dravců jsme pozorovali orla mořského, káně lesní (25 ex.), motáka pochopa i poštolku obecnou (3 ex.). Rovněž jsme viděli i tažné druhy - kukačku obecnou, lejska bělokrkého, lindušku lesní a budníčka lesního. Z dalších zajímavých druhů jsme zaznamenali 2 samce hýla obecného, čečetku zimní, ledňáčka říčního, skorce vodního na hnízdě, pár labutí velkých na řece, lindušku luční a hnízdo mlynaříka dlouhoocasého.

            Ubytování na Branovských vratech bylo nádherné, večer jsme si zpestřili promítáním snímků bělořita šedého členky ROS Markéty Řeháčkové. Už teď se těšíme na další rok a další shledání opět na Branovských vratech.

—————

Zpět


KontaktKarlovarská 280, 27001 Kněževes

608301387


 Fénix Vás zve....

Vítání ptačího zpěvu - Rakovník a Kladno !

Rakovnický ornitologický spolek za podpory Městyse Jesenice pořádá 5. ročník vycházky za poznáváním ptáků

 

Vycházka se uskuteční v neděli 16.června. Místo a čas budou ještě upřesněny.

Během vycházky budeme společně určovat ptáky podle zpěvu, zbarvení i chování, zkontrolujeme ptačí snůšky v umělých budkách. 

Vlastní dalekohled výhodou.

Kdo nestihne neděli, či nebude dostatečně ptáky nabažen, může přijít nakaouknout na Kněžické rybníky, kde budeme pořádat odcyhtovou akci v sobotu 15.června v ranních a dopoledních hodinách. Zájemci nechť se nahlásí předem an níže uvedený kontakt. Těšíme se na Vás.

 

 Kontakt:  608301387 nebo ros.fenix@seznam.cz

 

 


Zajímavá pozorování

Strnad luční

1 zpív. ex. - Krty

—————

Bekasina otavní

1 ex. Velký rybník u Jesenice, první letošní pozorování

—————

Pěnice černohlavá

22.3.2014 - časný přílet, Heřmanov

—————

konipas bílý

29.12.2013 - Kněževes, přelet

—————

morčák velký, hvízdák eurasijský

2.11.2013, 24 ks močáka a 6 ks hvízdáka na Berounce pod jezem v Roztokách (Ra)

—————

kavka obecná

25.10.2013, přelet hejnka 23 ks, Rakovník - Bezděkov 

—————

špaček obecný

13.10.2013, přelet hejna cca 300ks u Bochova (okr.KV)

—————

budníček menší

10.10.2013, 1ks, zpíval na zahradě u fary, Rakovník

—————

bukač velký

Vinařský rybník - 5.10.2013 - účastníci EFP

—————

ořešník kropenatý

 19. - 21.9.2013, zahrada na Bezděkově, Rakovník, sběr lískových ořechů

 

—————


Odkazy

Záchranná stanice pro zraněné živočichy AVES

Záchranná stanice pro zraněné živočichy AVES
Stanice v Kladně-Čabárně je již od roku 2001 součástí národní sítě záchranných stanic. Svou působností pokrývá území pověřených obcí Kladna, Slaného, Rakovníka, Kralup n. Vlt., Neratovic a Mělníka.www.volny.cz/zachr.stanice/

—————

Česká společnost ornitologická

Česká společnost ornitologická
  Česká společnost ornitologická je dobrovolné zájmové sdružení profesionálů i amatérů, zabývajících se výzkumem a ochranou ptáků, zájemců o pozorování ptáků a milovníků přírody. www.birdlife.cz/ ČSO působí na území České republiky, kterou zastupuje v mezinárodní organizaci BirdLife...

—————

Zahrady hojnosti

www.zahradyhojnosti.cz/

—————


Náš tým

Tichai Milan

Předseda sdružení Telefon: +420 608 301 387 Email: milan.tichai@seznam.cz

—————

Radek Remar

Člen výboru Telefon: +042 605 748 526 Email: radekremar@seznam.cz

—————